قدس، روز مستضعفینی است که همچنان ایستاده اند

داستان فلسطین، از عجیب ترین ها در قرن های اخیر است، شاید در کل تاریخ نمونه ای مثل آن پیدا نشود، که ملتی را از سرزمینی اخراج کنند و قوم دیگری را جایگزین آن کنند، آن هم نه با روش های دیپلماسی یا حتی همه کشوری همسایه، بلکه با گروه های تروریستی همان قوم مهاجرت کرده آن هم از همه جای دنیا. شکل گیری رژیم جعلی اسرائیل، بر پایه مناطقی رخ داد که یهودی های مهاجرت کرده ساکن شده بودند، سکونتی که با حملات وحشیانه به روستاها و مصادره زمین ها و کشتارهایی عجیب رخ داده بود.

شاید فکر کنید خب یک رژیم تشکیل شد و تمام؛ این مسیر اشغالگری هم چنان ادامه دارد، 70 سال است هم چنان مصادره می شود زمین ها و خانه ها، تا هنوز هم قومی از سر تا سر جهان مهاجرت کنند و در خانه ها و زمین های مصادره شده ساکن شودند. نمونه ای که شاید در کل تاریخ هم بگردید پیدا نکیند. به قول رهبر معظم انقلاب در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین در سال 95 فرمودند: “کاوشی هوشمندانه در تاریخ نشان میدهد که در هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ‌یک از ملّتهای جهان با چنین رنج و اندوه و اقدامی ظالمانه مواجه نبود‌ه‌اند که در یک توطئه‌ی فرامنطقه‌ای، کشوری به طور کامل اشغال شود و ملّتی از خانه و کاشانه‌ی خود رانده شوند و به جای آنان، گروهی دیگر از جای جای جهان بدان‌جا گسیل شوند؛ موجودیّتی حقیقی نادیده گرفته شود و موجودیّتی جعلی بر جای آن بنشیند”

اما این ملت علی رغم همه اتفاقات، از جنگ های شکست خورده عربی تا آواره شدن نیمی از جمعیتش و خیانت های جدید برخی دولل خلیج فارس، همچنان محکم ایستاده و گویا که همین دیروز بود که این جنگ آغاز شده. حضور بیش از 150 هزار نفری فلسطینی ها در نماز جمعه سوم رمضان مسجدالاقصی، علی رغم مانع تراشی های اسرائیلی ها، نشان می دهد همچنان پای آرمانشان ایستاده اند. امام(ره) چه زیبا قدس را نماد خط مقدم یک نبرد جهانی مستضعفین عالم و مستکبرینش معنا کرد: «روز قدس یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله‌ مستضعفین با مستکبرین است. روز مقابله‌ی ملت‌هایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بودند، در مقابل ابرقدرت‌ها ست. روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند. روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس می‌دانند، و عمل می‌کنند به آنچه باید بکنند. و منافقین ـ آنهایی که با ابرقدرت‌ها در زیر پرده آشنایی دارند و با اسرائیل دوستی ـ در این روز بی‌تفاوت هستند، یا ملت‌ها را نمی‌گذارند که تظاهر کنند. روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملت‌های مستضعف معلوم شود، باید ملت‌های مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرین.» (صحیفه امام خمینی جلد 15 ص59)

«تمام ادیان آسمانی از بین توده‌ها برخاسته است و با کمک مستضعفین بر مستکبرین حمله برده است» (صحیفه امام خمینی جلد 7 ص327)

محمدمحسن فائضی

درباره ی

مطلب پیشنهادی

عادی سازی یا طناب بردگی؟

نشست نقب در وهله اول اسرائیلی بود، حتی اگر اکثر مشارکت‌کنندگان در آن وزرای خارجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code