با رأی قاطع قاضی ، شهردار همدان با قوت پای کار

با رأی قاطع قاضی
شهردار همدان با قوت پای کار

رئیس اداره حقوقی شهرداری همدان با اشاره به اعتراض به رای انفصال از خدمت شهردار همدان خبر داد: با رأی قاطع قاضی رای انفصال از خدمت شهردار همدان نقض شد.
طاهر خوش لفظ روز گذشته در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با اشاره به اینکه موضوع انفصال از خدمت شهرداران مسبوق به سابقه است که البته این حکم بعد از اعتراض شکسته شد، یادآوری کرد: موضوع به پرونده‌ای برمی‌گردد که یک شهروند( به نام ح-ج) در سال 1398درخواست پروانه مسکونی برای ملک خود داشته است و از آنجا که برای ملک با کاربری باغ آن هم با مساحت کم 196 یا 197 متر، پروانه مسکونی می خواست و شهرداری نمی‌توانست این پروانه را صادر کند، برای صدور پروانه ساختمانی و مسکونی به دیوان عدالت اداری مراجعه می‌کند و دادخواست می‌دهد.
وی با بیان اینکه در این شرایط برابر قانون، شهرداری می‌توانست برای آن خانه با ارفاق و صرفا برای اینکه حکم اجرا شود برای 7 متر خانه کارگری پروانه دهد، افزود: در این موقعیت شکایت این شهروند منتج به رای الزام شهرداری به صدور پروانه طبق ضوابط طرح تفصیلی می‌شود.
وی با بیان اینکه این طرح تفصیلی به واحدهای باغات برمی‌گشت، چیزی که از ابتدا شهرداری می‌توانست در این راستا پروانه‌ای را تقدیم فرد کند و آن هم مورد قبول وی نبود افزود: رای صادر شد و تقریبا از سال 98 پرونده در اجرای احکام دیوان باقی ماند و بارها ما و شهردار وقت پیگیری‌هایی داشتیم.
خوش لفظ تصریح کرد: صحبت ما رفع ابهام از دیوان بود تا نسبت به فرد خواهان که نمی‌خواهد رای دیوان را اجرا کند و می‌گوید مساحت کم است و قبول نمی‌کند و حاضر به اجرای رای نیست و تقاضای پروانه مسکونی دارد، تعیین تکلیف صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه در آن وقت دیوان همچنان به ما دستور می‌داد که طبق ضوابط و مقررات اقدام کنید و شهروند نیز طبق ضوابط قصد نداشت پروانه بگیرد گفت: ماجرا طول کشید تا دوم شهریورماه سال 1401 قاضی نسبت به استنکاف از اجرای رای سوال داشت که شهردار همدان به شکل حضوری برای قاضی موارد اختلاف را توضیح داد که در نهایت قاضی پرونده دستور داد که به ملک آن شهروند طبق املاک مجاور پروانه اعطا کنیم و شایان ذکر است که این دستور قضایی خارج از رویه بود اما داده شده بود و ما نیز چون مطیع قانون هستیم، باید اجرا می‌کردیم.
خوش لفظ با بیان اینکه از آن تاریخ شهرداری آمادگی اجرای رای را داشت و مقدمات آن را فراهم کرد خاطرنشان کرد: وقتی دستور رسید و چند روز مقدمات اجرا طول کشید، ما اظهارنامه زدیم که طرف پرونده بیاید و مستندات و نقشه‌های معماری را بیاورد و تکمیل وجه و عوارض پروانه را انجام دهد تا به وی پروانه دهیم.
خوش لفظ با اشاره به اینکه این شهروند بخشی از مقدمات اولیه را درمدت تقریبا دو هفته انجام داد تا نوبت به تأییدیه نظام مهندسی و واریز وجه رسید گفت: گویا کارش در نظام مهندسی طول می‌کشد و البته شهروند اظهار می کرد که باید مبلغ پروانه را برابر سال 98 بپردازد که این امر نیز یکی از موارد مورد اختلاف و مغایر قانون بود.
رئیس اداره حقوقی شهرداری همدان بیان کرد: این شهروند دوباره به دیوان مراجعه و شکایت کرده بود و متأسفانه دیگر از ما استعلام نگرفته بودند و در این حال حکم به انفصال شهردار را داده بودند.
خوش لفظ با بیان اینکه دو ابهام وجود داشت که هر دو از سوی خواهان پرونده (شهروند) بود که اولا نمی‌خواست عوارض شهرداری را پرداخت کند و دوم تأییدیه نظام مهندسی را نیاورده بود، خاطرنشان کرد: در کلیات امر هیچگونه تخطی و عدم اجرای رأی از سمت شهرداری صورت نگرفته است.
وی با تاکید بر اینکه رای انفصال از خدمت شهردار قابل اعتراض بود که اعتراض به آن را ثبت کردیم توضیح داد: متاسفانه به دلیل یک ایراد شکلی رای انفصال از خدمت شهردار به سامانه ثنای شهرداری ابلاغ شده بود نه به ثنای شخص شهردار و این ایراد باعث شد در زمان ثبت اعتراض، تنها اجازه ثبت اعتراض از طریق سامانه ثنای شهرداری را به ما بدهند که این موضوع نیز مشکلات بعدی را ایجاد کرد چراکه نظر قاضی این بود که تجدید نظر خواهی باید از ثنای شخص شهردار ثبت می شده است این در حالی است که اشتباه پیش آمده از سوی صادرکنندگان رای انفصال از خدمت بوده که به جای ابلاغ رای به ثنای شخص شهردار آن را به سامانه ثنای شهرداری ابلاغ کرده بودند و اجازه تجدید نظرخواهی از ثنای شهردار را به ما ندادند.
خوش لفظ در نهایت اعلام کرد: پس از اعتراض به این ایراد شکلی خوشبختانه قاضی اعتراض را پذیرفت و اقدام به صدور رای قطعی مبنی بر نقض رای انفصال از خدمت شهردار همدان کرد و رای انفصال از خدمت شهردار همدان شکسته شد./ هگمتانه

درباره ی

مطلب پیشنهادی

دستور دادستان برای ایمن‌سازی سازه‌ها در همدان

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان؛ حسن خانجانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code