چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۳ ب.ظ
وضعيت آب در همدان بحراني است
فرماندار همدان گفت: در حال حاضر با وجود ۳۸ ميليون متر مكعب ظرفيت سد اكباتان فقط ۱۳ ميليون متر مكعب آب در اين سد ذخيره شده كه اين نشان از وضعيت بحراني آب در همدان است.

علی تعالی ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان همدان با بیان اینکه در این جلسه انصافاً گزارشات خوبی از شرکت آب منطقه‌ای داشته‌ایم که این اطلاعات می‌تواند راه را برای برنامه‌ریزی باز بگذارد، اظهار کرد: با توجه به تغییر اقلیم چند سال گذشته در استان، سطح بارندگی نسبت به نرم جهانی نصف است که این وضعیت بحرانی منابع آبی را هم در کشور و هم در استان همدان نشان می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر با وجود ۳۸ میلیون متر مکعب ظرفیت سد اکباتان فقط  ۱۳ میلیون مترمکعب آب در این سد ذخیره شده که این نشان از وضعیت بحرانی آب در همدان است.

فرماندار همدان با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی کاهش ذخایر آبی، وظیفه همه دستگاه‌ها باید در جلوگیری از برداشت بی‌رویه ذخایر آب معطوف شود، ادامه داد: خوشبختانه با اقدامات عملیاتی که در سال‌های اخیر توسط مسوولان ذیربط، قوه قضاییه و نیروی انتظامی انجام شده استان همدان رتبه نخست را در انسداد چاه‌های غیر مجاز در کشور کسب کرده است.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ۷۱۰ حلقه چاه فاقد پروانه در همدان داریم، گفت: ۲۶۶ حلقه از این چاه‌ها به سال‌های قبل از ۸۵ بازمی گردد که باید هر چه زودتر تعیین تکلیف شوند و پرونده برخی از این چاه‌ها که از دور خارج و متروکه شده‌اند نیز باید بسته شود.

تعالی با اشاره به اینکه در برخی از روستاهایی که در سال‌های گذشته تخلیه شده چون قنواتی وجود دارد بازسازی چاه‌های دارای حکم باید در دستور کار اقدامی قرار گیرد، یادآور شد: مدیریت بهره‌برداری از ۴۴۴ حلقه چاه که پس از سال ۸۵ مورد حفاری مجاز قرار گرفته، از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه براساس ضوابط جدید میزان برداشت باید برابر پروانه باشد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی با وجود ۲ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه مجاز در همدان متأسفانه از این چاه‌ها چندین برابر حد معقول بخصوص در حوزه کشاورزی برداشت آب داریم که برای رفع این مشکل اجرای مدیریت بهره‌برداری لازم است.

فرماندار همدان با بیان اینکه اولویت‌بندی و دسته‌بندی در مدیریت بهره‌برداری آب نیاز ضروری است که باید در یک فاز قرار گیرد، تصریح کرد: خوشبختانه در سه سال گذشته در حوزه تعادل‌بخشی منابع آبی خوب کار شده که امیدواریم با عملکرد خوب بتوانیم وارد احیای منابع آبی شویم.

وی ضمن قدردانی از جهاد کشاورزی شهرستان همدان مبنی بر کشت محصولات کم آب‌بر در همدان بیان کرد: تاکنون جهاد کشاورزی همدان توانسته در کاشت چند محصول کم آب‌بربه عنوان پایلوت شناخته شود که بر روی حفظ منابع و ذخایر آبی همدان می تواند تأثیرگذار باشد.

تعالی در خصوص حفر چاه‌های غیر مجاز خانه‌باغ‌ها که منجر به معضلاتی برای شهر همدان شده است به جهاد کشاورزی تاکید شد: گزارشات مکرر حاکی بر زدن چاه‌های غیر مجاز در خانه باغ‌هایی که مشمول تغییر کاربری از سوی جهاد  کشاورزی است که بتدریج می‌تواند بر روی ذخایر آب تأثیرگذار باشد چراکه با قید بلامانع بودن خدمات در تغییر کاربری‌ها از این واژه برداشت حقوقی خاص می‌شود.

وی در پایان افزود: در هیچ استانی مثل همدان دستگاه قضایی محکم پای کار نایستاده است که از این ظرفیت و موقعیت خوب می‌توان برای برنامه‌ریزی و تعادل‌بخشی منابع آبی استفاده کرد.

فارس

اخبار مرتبط

لینک کوتاه: http://hamedanestan.ir/?p=9635