شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ | ۲۲:۱۱ ب.ظ
تعطیلی کانال‌های مروج ابتذال در همدان و برخورد با گردانندگان آن/ تولیدکنندگان محتوای ناسالم حاشيه امن نخواهند داشت
دادستان همدان از تعطیلی تعدادی از کانال‌های مروج ابتذال در همدان و برخورد با گردانندگان آنها خبر داد و گفت: حاشیه امنی برای مدیران و دست‌اندرکاران تولید محتواهای ناسالم (مبتذل و مستهجن) در شبکه‌های اجتماعی وجود نخواهد داشت.

کامران حمزه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به دستاوردهای مثبت شبکه‌های اجتماعی، به پیامدهای ناخوشایند آن نیز اشاره کرد و اظهار داشت: از رهگذر این شبکه‌ها شاهد اتفاقاتی چون ایجاد ارتباطات گروهی، اطلاع‌رسانی، تبادل نظرات هستیم که البته نباید فراموش کرد شاید در بطن این اقدامات روزمره، آسیب‌های فردی و اجتماعی فراوانی را شاهد باشیم.

وی نبود بسیاری از قیود و محدودیت‌ها در فضای مجازی که که برای سایر اقسام رسانه‌ای وجود دارد، را باعث افزایش گستره فعالیت افراد در این فضا دانست و گفت: البته همین موضوع می‌تواند انگیزه‌ فرهنگی، امنیتی و سیاسی در جنگ نرم را نیز افزایش دهد.

دادستان همدان تصریح کرد: چندی است که با گسترش استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی، گروه‌ها و کانال‌های مختلفی در همدان تحت عناوین مختلفی ایجاد شده که با انتشار مطالب مبتنی بر جاذبه‌‌های جنسی، مطالب و محتویات مبتذل و مستهجن برای قشر جوان، به صورت خزنده اقدام به قبح‌زدایی و هنجارشکنی در بین این قشر از جامعه می‌کنند.

وی یادآور شد: از دو ماه گذشته تاکنون حدود ۱۵ کانال و گروه تلگرامی با اسامی مختلف در سطح استان راه‌اندازی شده که دارای یک وجه مشترک بوده و همگی آنها از واژه hmd (اختصار کلمه همدان) استفاده کرده‌اند.

حمزه خاطرنشان کرد: گردانندگان این کانال‌ها هرشب با برگزاری رقابت‌های مختلف بین اعضای کانال خود یا اصطلاحاً چالش اقدام به قبح‌زدایی، عادی‌سازی روابط دختر و پسر و رواج بی‌بند و باری در بین جوانان می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنین اجرای صندلی داغ و مصاحبه با افراد مختلف و مطرح همدان در حوزه مدلینگ، موسیقی زیرزمینی، فیت‌نس و… بدون توجه به قید و بندهای اخلاقی از دیگر فعالیت‌های مجرمانه این کانال‌ها است.

دادستان همدان افزود: پس از گزارش‌های ارائه شده از سوی مرکز بررسی و مقابله با جرائم سازمان یافته سایبری سپاه استان همدان در خصوص تهدیدات فضای مجازی و آسیب‌های پیش‌ رو و با اشاره به افزایش جرایم در فضای مجازی به خصوص شبکه اجتماعی تلگرام، مجوز برخورد با گردانندگان کانال‌های مروج ابتذال در همدان صادر شده است.

وی گفت: در این راستا به درخواست خانواده‌های همدانی برای پالایش اخلاقی شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و سایر سرویس‌های پرکاربرد خارجی و به منظور جلوگیری از افول ارزش‌های اخلاقی و دینی در جامعه و نقض حریم خصوصی و به منظور حفظ حریم خانواده، با گردانندگان تعداد ۱۵ کانال تلگرامی مروج ابتذال در استان همدان توسط مرکز بررسی و مقابله با جرائم سازمان یافته سایبری سپاه همدان برخورد ارشادی، قانونی و قضایی صورت گرفت که منجر به بسته شدن تمامی این کانال‌ها و توقف فعالیت آنها شد.

وی با بیان اینکه سپاه از فرهنگ، ارزش‌ها و حریم خانواده در فضای مجازی پاسداری می‌کند، ادامه داد: این برخورد به استناد مواد قانونی ۷۴۲ و ۷۴۳ قانون مجازات اسلامی صورت گرفته و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری به عمل آمد.

حمزه با بیان اینکه برخوردها با افراد و جریان‌های ضد فرهنگی و هنجارشکن در حوزه پیام‌رسان‌های تلفن همراه به ویژه تلگرام با جدیت در دستور کار قرار دارد، تأکید کرد: هیچ حاشیه امنی برای مدیران، دست‌اندرکاران تولید محتوای مبتذل و مستهجن و شبکه‌های تبلیغاتی مرتبط با آنها وجود ندارد.

وی در پایان به خانواده‌ها توصیه کرد به منظور جلوگیری از به دام افتادن فرزندان خود در گنداب فساد و ابتذال در فضای مجازی، بر فعالیت آنها نظارت بیشتری داشته باشند.

اخبار مرتبط

لینک کوتاه: http://hamedanestan.ir/?p=9585