چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ | ۱۰:۱۰ ق.ظ
آقاي حاجي بابايي! به چه حقي مصوبه تلفيق در مورد شفاف سازي حقوق ها براي مردم حذف شده است؟
كميسيون تلفيق در جريان بررسي برنامه ششم متني را با اين مضمون تصويب كرده است: «دولت مکلف است ظرف چهار ماه نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا و پرداخت های مشمولین این ماده اقدام نموده و امکان تجمیع کلیه پرداخت ها به مدیران دستگاه های مشمول این ماده را فراهم نماید به […]

كميسيون تلفيق در جريان بررسي برنامه ششم متني را با اين مضمون تصويب كرده است: «دولت مکلف است ظرف چهار ماه نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا و پرداخت های مشمولین این ماده اقدام نموده و امکان تجمیع کلیه پرداخت ها به مدیران دستگاه های مشمول این ماده را فراهم نماید به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از مدیران مذکور مشخص بوده و امکان دسترسی به آن برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود».

در صورت تصویب این مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در صحن علنی، مردم هم در کنار نهادهای نظارتی می توانند از وضعیت حقوق و مزایای مدیران به صورت مستمر و دقیق مطلع شوند و این بدین معناست که نظارت در این بخش از حالت متمرکز (محدود به نهادهای نظارتی) به حالت عمومی و مردمی تغییر یابد. امری که می تواند ضمانت اجرایی مناسبی برای رعایت حدود تعیین شده توسط شورای حقوق و دستمزد برای حقوق و مزایای مدیران را فراهم کند و ضربه سنگین وارد شده به اعتماد مردم به نظام در قضیه حقوق های نجومی جبران گردد. کاهش هزینه‌های نظارتی همزمان با افزایش کارآیی آن به دلیل استفاده از ظرفیت مردم در نظارت، افزایش امکان و سرعت کشف فساد و در نتیجه، بالا بردن هزینه انجام فساد برای مدیران و همچنین از بین رفتن امکان فساد و اهمال‌کاری نهادهای نظارتی، از دیگر دستاوردهای مهم اعلام عمومی وضعیت حقوق و مزایای مدیران است.

متاسفانه ميان آنچه تصويب شده و آن چه چاپ و براي بررسي در صحن علني مجلس توزيع شده يك تفاوت كوچك اما به شدت بزرگ وجود دارد: “مردم”.

به عبارت ديگر، فرد يا افرادي پس از اتمام كار كميسيون تلفيق، قبل از مرحله چاپ،‌ در متن مصوبه دست برده و با حذف كلمه مردم از متن مصوبه، عملا آن را بي خاصيت كرده اند.

مسئوليت كميسيون تلفيق با آقاي حاجي بابايي رييس آن است. بنابر اخبار رسيده به الف، كميته اي شامل ايشان و يكي دو نفر ديگر، مصوبات كميسيون را پس از تصويب به اصطلاح تنقيح كرده اند كه در اين ميان بدون اطلاع ساير اعضاي كميسيون و در واقع به طور خودسر تصميم گرفته اند كلمه مردم را از اين مصوبه حذف كنند.

حتي در اين ميان گمانه زني هايي به گوش رسيده كه حاميان اين اقدام از آن به تدبيري براي جلوگيري از گرا دادن به دزدان و امثالهم ذكر كرده اند كه در واقع بايد گفت اتفاقا، غيرعمومي كردن اين سامانه به مثابه جلوگيري از دادن گراي دزدان احتمالي است!

صرف نظر از غيرقانوني بودن اين اقدام در نقض حق راي نمايندگان عضو تلفيق، آقاي حاجي بابايي بايد به مردم توضيح دهد كه براساس چه مصلحتي كميته مذكور دست به اين كار زده و نظام را از يك فرصت كارآمدسازي و اعتمادسازي مهم، محروم كرده است؟

چه مصلحتي مهمتر از تقويبت اعتماد مردم به نظام؟ و چه خرابكاري بالاتر از تضعيف اين اعتماد.

اخبار مرتبط

برچسب‌ها:
لینک کوتاه: http://hamedanestan.ir/?p=9554