سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۷ ق.ظ
به مناسبت آزادی حلب، مشهد شهید همدانی
گفتگوی منتشرنشده سردار مظاهری در خصوص شهید همدانی
سردار همدانی با اهالی فرهنگ و هنر هم رابطه خاص و نزدیکی داشتند بطوریکه بزرگترین هنرمندان کشور با ایشان رفت و آمد داشتند نظرات ایشان در حوزه هنر باعث تعجب هنرمندان بود و هرکسی که با ایشان در رفت و آمد بود اعتراف می‌کرد ایشان مدیر بزرگ فرهنگی است. جالب است بدانید ایشان متخصص رفتار شناسی بود و می‌دانست با چه کسی چگونه رفتار کند مثلا آقای حسین بهزاد اخلاق خاصی داشتند که سردار به آن واقف بودند به همین دلیل هنگام نگارش کتاب “مهتاب خین” بیرون از محل کارش با وی قرار می‌گذاشت و به گونه‌ای رفتار کرده بود که او شیفته سردار شده بود

سردار جعفر مظاهری از فرماندهان دفاع مقدس است که در سال‌های پس از جنگ نیز با پذیرفتن مسئولیت‌های متعدد مانند فرماندهی لشگر انصار الحسین(ع)،فرماندهی سپاه استان همدان ،جانشینی فرماندهی قراره نجف و … بیش از دیگران فرصت همراهی، هم نشینی و رفاقت با حبیب سپاه را داشته است آنچه پیش رو دارید گفت و گوی ما با سردار مظاهری درباره تبیین ابعاد نظامی و خدمات شهید همدانی است

شهید همدانی در سوریه نیز کانون فرهنگی تشکیل دادند/ شهید همدانی کارشناس بزرگ فرهنگی بود/۹۰ درصد امکانات باغ موزه حاصل تلاش‌های آقای همدانی است/ شهید همدانی در نگارش تاریخ دفاع مقدس استان پیشگام بودند

شهید همدانی کارشناس بزرگ فرهنگی بود

  شهید همدانی در اقدامات و برنامه‌های فرهنگی نیز حضوری فعال داشتند در مورد شخصیت فرهنگی ایشان نیز نکاتی را بیان کنید؟

مظاهری: کمتر کسی فکر می‌کرد که شهید همدانی با آن فضای فرماندهی و نظامی به مباحث فرهنگی هم توجه داشته باشد اما افرادی که ایشان را از نزدیک می شناسند از وی به عنوان یک کارشناس بزرگ فرهنگی یاد می‌کنند.

 به شخصه اولین بار که این ویژگی فرهنگی را در ایشان دیدم در بازدید وی از اردوگاه ابوذر در سال ۶۰ بود. وقتی ما وارد اردوگاه شدیم دیدیم همه اتاق‌ها پر از عکس شهدا و مسئولین  است،اتاق فرماندهی هم همین گونه بود وهر عکسی را با هر اندازه و شکلی به دیوارها چسبانده بودند. ایشان گفتند همه عکس‌ها را بکنید و سپس دستور دادند یک عکس از امام (ره) و کمی پائین‌تر در سمت چپ، عکس آقای منتظری و در سمت راست، عکس رییس جمهور را در دیوار مرکزی اتاق فرماندهی بزنند و بعد هم گفتند” اگر شهید شاخصی دارید عکس او را روی میزتان بگذارید”. وقتی وارد سالن این اردوگاه شدیم بازهم همانطور که گفتم عکس‌ها را به دیوار زده بودند آنجا هم دستور دادند همه عکس را از دیوار کندند و بعد گفتند” عکس شهدا را بر اساس تارخ شهادت یا عملیات و یا موضوع خاصی طبقه بندی کرده و در یک سایز مشخص به صورت مرتب به دیوار بزنید” ایشان در جاهای مختلف همین کار را کردندو جالب بود که تا آن اندازه نسبت به این گونه مباحث توجیه بودند.

یا مثلا ما با سردار نمایشگاه‌های مختلفی می رفتیم اوایل ایشان را نمی‌شناختند و عادی برخورد می‌کردند اما سردار در همان مکان‌ها نیز کار خودشان را می‌کردند مثلا در نمایشگاه کتاب به چینش کتاب‌ها اعتراض می‌کردند و می‌گفتند “کتاب ها را بر  اساس نام نویسنده یا موضوعشان بچینید تا انتخاب کردن برای بازدید کنندگان راحت‌تر شود”. آن موقع بود که نمایشگاه بهم می‌خورد و تازه افراد متوجه می‌شدند که کسی به نمایشگاه آمده که بیش از آنها می‌داند و این موضوع برای آنها تازگی داشت.

ایشان عمدتا نظرات اصلاحی می‌داد و افراد متوجه می‌شدند اگر می‌خواهند کارهایشان بهتر شود به نفعشان است از او مشورت بگیرند.

  و دیگر چه؟

مظاهری:سردار همدانی با اهالی فرهنگ  و هنر هم رابطه خاص و نزدیکی داشتند بطوریکه بزرگترین هنرمندان کشور با ایشان رفت و آمد داشتند نظرات ایشان در حوزه هنر باعث تعجب هنرمندان بود و هرکسی که با ایشان در رفت و آمد بود اعتراف می‌کرد ایشان مدیر بزرگ فرهنگی است.

جالب است بدانید ایشان متخصص رفتار شناسی بود و می‌دانست با چه کسی چگونه رفتار کند مثلا آقای حسین بهزاد اخلاق خاصی داشتند که سردار به آن واقف بودند به همین دلیل هنگام نگارش کتاب “مهتاب خین” بیرون از محل کارش با وی قرار می‌گذاشت و به گونه‌ای رفتار کرده بود که او شیفته سردار شده بود.

ویژگی دیگر سردار در این بخش این بود که تاکید داشتند باید ابزارهای فرهنگی لازم برای رشد و بالندگی جوانان را فراهم کنیم چرا که وی علاوه بر جلسات قرآن و نهج البلاغه به روش‌های تربیتی دیگر هم توجه داشتند.

 ایشان با برداشتن اولین گام تشکیلاتی در این حوزه “کانون بسیج جوانان” را تشکیل دادند که بعدا این کار به عنوان الگویی در سطح کشور مطرح و اجرا شد.

سردار همدانی به ورزش نیز اهمیت بسیار زیادی می‌دادند و ورزش را شیوه بسیار موثری در امور تربیتی می‌دانستند البته خودشان هم در رشته کشتی فعالیت ورزشی داشتند به همین دلیل وقتی به مسئولیت رسیدند اولین باشگاه فجر را در همدان با رشته‌های ورزشی مختلف افتتاح کردند و برنامه‌ها را تاجایی پیش بردند که ورزشکاران این باشگاه به نمایندگی از همدان در مسابقات ورزشی شرکت می‌کردند.

۹۰ درصد امکانات باغ موزه حاصل تلاش‌های آقای همدانی است

  سردار همدانی در معرفی نقش استان همدان در ۸ سال دفاع مقدس نقش موثری داشتند درباره اقدامات ایشان در این حوزه نیز نکاتی را ذکر کنید؟

مظاهری: بله؛ در کنار تمامی مباحث ذکر شده ایشان به نگارش تاریخ جنگ نیز اهمیت می‌دادند وگفتند”بزرگترین کار فرهنگی ما پرداختن به فرهنگ دفاع مقدس است که ما متاسفانه در این زمینه کم کار کرده‌ایم”. ایشان در هرزمانی تلاش می‌کردند گروهی را در این زمینه فعال کنند. در این زمینه از جمله کارهای سازمان یافته ایشان تشکیل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان است که ماجرایی مفصل و بسیار شنیدنی دارد. در این فضا نیز اگر پیشنهادات و کمک‌های ایشان نبود این بنیاد در همدان تشکیل نمی‌شد.

بعد از تشکیل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در همدان این مرکز تبدیل به خانه دوم شهید همدانی شد به گونه‌ای که ایشان هنگام حضور در همدان ابتدا از آنجا بازدید می‌کردند و بعد به کارهای دیگرشان می‌رسیدند و خوشبختانه در نتیجه پیگیری‌های سردار همدانی بنیاد حفظ آثار نتایج خوبی برای ما داشت و حالا شاید ما ازبسیاری استان‌ها در بخش معرفی دفاع مقدس جلوتر هستیم.

بعد ازتشکیل این بنیاد در همدان اندکی خیال ما راحت شد به همین دلیل در گام بعدی به دنبال نمایش تجسمی جنگ رفتیم که این کار نیز با تشکیل باغ موزه دفاع مقدس عملی بود.این پروژه هم با مشکلات بسیاری همراه بود. برای محقق شدن این طرح ما با بررسی خود ساختمان بیمارستان صحرایی نیمه کاره‌ای که برای استفاده در دوران جنگ احداث شده بود را در محل فعلی باغ موزه شناسایی کردیم وبا بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که زمین فعلی باغ موزه در اختیار میراث فرهنگی است که متقاعد کردن آنها برای در اختیار گذاشتن این زمین نیزکار سختی بود.

 پس از مدتی به پیشنهاد سردار همدانی قرار شد برای ادامه کار جلسه‌ای با مسئولین مربوطه در دفتر امام جمعه وقت مرحوم آیت الله موسوی همدانی بگذاریم در این جلسه ما موضوع را مطرح کرده و درباره لزوم واگذاری این زمین برای ترویج و انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل‌های آینده بیان کردیم. با بحث‌هایی که صورت گرفت موافقت برای تملک زمین از مسئولان مربوطه گرفته شد. در این بخش بیشترین زحمات را سردار همدانی کشیدند. ۹۰ درصد امکانات باغ موزه حاصل تلاش‌های آقای همدانی است، عمده تجهیزات نظامی را ایشان تهیه و ارسال می‌کردند و ماهم آنها را در جایی دپو می‌کردیم.

 حالا به جرات می‌توان گفت باغ موزه کنونی بهترین باغ موزه کشور است، اگر چه برخی معتقدند که باغ موزه تهران امکانات و تجهیزات بیشتری دارد اما من می‌گویم باغ موزه همدان اثرگذارتر است چون این مکان با عشق و ارادت به شهدا و زحمت و تلاش خود رزمندگان ساخته شده است.

ایشان در نگارش تاریخ دفاع مقدس استان نیز پیشگام بودند

  درباره نقش سردار همدانی در نگارش کتاب‌های مربوط به تاریخ جنگ نیز اشاره کنید؟

مظاهری: از دیگر اقدامات ایشان در بحث فرهنگی نگارش تاریخ جنگ یا نقش استان همدان در دفاع مقدس است. ما برای انجام این کار نیز با سردار همدانی جلسات مختلفی را برگزار کردیم. در مرحله اول ۱۰۰ ساعت مصاحبه جمع شد که ۴۷ ساعت آن مربوط به گفته‌های بنده بود که بعدها زمینه نگارش کتاب”ده متری چشمان کمین” را فراهم کرد. در ادامه کار با بررسی روایت‌ها دیدیم در گفتار ها تناقض وجود دارد و روایات متعددی درباره حوادث بیان شده است به همین دلیل جلسه‌ای با سردار همدانی تشکیل دادیم و در این جلسه طرحی به نام: بازخوانی عملیات‌ها” مطرح شد. ما تاریخ دفاع مقدس را به چند قسمت تقسیم کردیم که کار ساماندهی آن ۲ یا ۳ ماه طول کشید و با آغاز باز خوانی عملیات‌ها که چندین سال طول کشید منجر به تشکیل مرکز اسنادی در حفظ آثار شد که نگارش ۴ کتاب” الوندتا قراویز”،” بهار ۸۲ “، “رمضان در کوشک” و” قراویز تا مرصاد” از نتایج  این طرح است. البته این کار بزرگی است که سردار شروع کردند که ان شا الله تعداد این کتاب‌ها به ۱۳ یا ۱۴ جلد افزایش می‌یابد. ایشان در این حوزه نیز پیشگام بودند اول کتاب “تکلیف است بردار”  بعد “مهتاب خین”  و بعد هم کتاب “پیغام ماهی‌ها” را نوشتند که البته نگارش و تدون کتاب پیغام ماهی‌ها بعد از شهادت شهید همدانی انجام شده که روایتی است از ابتدای جنگ تا پایان تابستان سال ۶۴ ومتاسفانه ایشان با یک سینه سخن و تجربه به شهادت رسیدند.

ناگفته نماند ایشان این مرکز اسناد را در تهران هم تشکیل دادند وموسسه ای به نام موسسه فرهنگی”  ۲۷ محمد رسول الله (ص)” را  راه اندازی کردند قرار بود، موسسه فرهنگی۳۲ انصار الحسین (ع) را نیز تاسیس کنند که فرصت نشد.

  از دیگر دغدغه های فرهنگی ایشان بگوئید؟

مظاهری: مهم‌ترین مسئله در بحث فرهنگی، نگاه عاشقانه ایشان به مسئله فرهنگ عاشورایی بود. سردار به این مسئله بسیار اهمیت می‌دادند و از سال ۶۰ هیئتی را با چند نفر از برادران تشکیل دادند که از آن زمان تا حالا روز به روز به غنای هیئت افزوده می‌شود.

شهید همدانی تا وقتی  بودند در تمام جلسات هیئت شرکت کرده و در دهه محرم کارشان را طوری تنظیم می‌کردند که این دهه را در همدان باشند. ایشان این کار را در تهران نیز دنبال کردند و هیئت همدانی‌های مستقر در تهران را تشکیل دادند که هر دو هفته یکبار به صورت منظم تشکیل می‌شود.

افراد نزدیک به ایشان می‌دانند که هرچه قدر زمان می‌گذشت عشق ایشان به اهل بیت (ع) بیشتر می‌شد به طوریکه در این سال‌های آخر ایشان “اهل بکاء” بودند و با آمدن نام امام حسین (ع) و شروع روضه شانه‌هایشان به لرزه در می‌آمد و اشک در صورتشان جاری می‌شد. سفر ایشان به کربلا به ویژه سفر آخرشان در اربعین که پیاده از نجف تا کربلا رفتند، صحبت‌های ایشان درباره مصائب اهل بیت(ع) و تطبیق آن با راهپیمایی اربعین بسیار تاثیرگذار است. در این ماه‌های اخر نیز شهید همدانی وجودش با سیره، رفتارو اخلاق عاشورائیان عجین شده بود وبه گونه‌ای دیگر عزداری می‌کرد.

ایشان در سوریه درهر جایی که امکانش بود کانون فرهنگی تشکیل دادند

  آیا ایشان در سوریه هم کار فرهنگی انجام می‌دادند؟

مظاهری: بله؛ ایشان وقتی به سوریه رفتند هم کار فرهنگی را رها نکردند. سردار پس از بازگشت از سوریه می‌گفت “فرماندهان و مردم سوریه نسبت به خاطرات دفاع مقدس بیش از ما علاقه نشان می‌دهند وقتی ما خاطره‌ای نقل می‌کنیم همه سراپا گوش هستند پس باید کتاب‌هایی که نوشته‌ایم را به زبان عربی ترجمه کرده و بین مردم توزیع کنیم”و سردار با همکاری موسسه “۲۷ محمد رسول الله” این کار را کردند.

  ایشان در سوریه در جایی که امکانش بود کانون فرهنگی تشکیل دادندکه نتیجه کار ایشان این بود که کار به جایی کشید که در حزب بعث که نماز خواندن جرم بود، فرمانده گارد ارتش سوریه پشت سر سرلشگر قاسم سلیمانی نماز جماعت می‌خواند و در همه لشگرها نماز جماعت بر قرار می‌شد و سرار همدانی می‌گفتند” وقتی با فرماندهان ارتش سوریه ملاقات می‌کنیم به ما مهر کربلا هدیه می‌دهند”.

  از اتفاقات مهم فرهنگی در همدان برگزاری کنگره سرداران بود شهید همدانی در این موضوع چه نقشی داشتند؟

مظاهری: ما قصد داشتیم کنگره فرماندهان، امیران، سرداران و هشت هزار شهید دفاع مقدس استان همدان را در سال ۷۸ برگزار کنیم که اجازه این کار را باید فرماندهی کل سپاه که در آن سال آقای رحیم صفوی بودند صادر می‌کردند. آن موقع شهید همدانی هم معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه بودند و من نیز به شدت بیمار بودم به گونه‌ای  که سرکار نرفته و دکتر نیز تاکید کرده بود از هرچیزی که مرا به دفاع مقدس ربط می‌داد پرهیز کنم.

با این اوصاف آن سال تصمیم گرفتیم کنگره را برگزار کنیم اما این پروژه بسیار بزرگی بود و همکاری همه نهادهای استانی را می‌طلبید.

در گام اول با تعدادی از دوستان صحبت کرده و زمینه کار را مهیا کردیم اما برای گرفتن مجوز باید از فرماندهی برای تشکیل و برگزاری کنگره نوبت می‌گرفتیم. شهریور ماه همان سال ما یادواره شهدای فصل تابستان را پیش رو داشتیم که سخنران آن نیز آقای رحیم صفوی بودند. سردار همدانی که از موضوع مطلع بودند به من گفتند” باید از این فرصت استفاده کرده و در بنیاد حفظ آثار جلسه‌ای را با حضور آقای صفوی برگزار کنیم و شما ۱۰ دقیقه ای در آن توضیحاتی را درباره برنامه ارائه دهید” وقتی آقای رحیم صفوی برای یادواره شهدای فصل تابستان به همدان آمدند،متوجه بیماری بنده شده بودند به همین دلیل با حضور در منزل ما برای احوال پرسی حاضر شدند و ما با استفاده از فرصت پیش آمده،مطلب را به عرض ایشان رساندیم و ایشان هم بامحول کردن کار به سردار همدانی، بنده و سردار شاه‌ویسی و تاکید بر اینکه ما نیز باید به اندازه کنگره شهدای کرمان برای این کنگره هزینه کنیم قبول کردند ما را در نوبت برگزاری کنگره شهدا بگذارند.

پس از این جلسه و اعلام خبر برگزاری کنگره شهدا در جمع خبرنگاران، کار آغازشد. با تشکیل هیئت امنا و پیشرفت کارها ،هر چه قدر که جلوتر می‌رفتیم طرح‌ها و برنامه‌های جدید ارائه می‌شد و می‌دیدیم کار سخت‌تر از چیزی است که فکر می‌کردیم. از طرفی می‌خواستیم کار مثل برنامه‌های قبلی بی نظیر باشد به همین دلیل بعد از یک سال به این نتیجه رسیدیم که برای انجام این برنامه به ۴ الی ۵ سال زمان نیاز داریم.

بنابراین با دفتر آقای رحیم صفوی تماس گرفتیم و توضیحاتی ارائه دادیم آقای صفوی نیز دلایل ما را قبول کردند  و قرار شد جای ما استان دیگری کنگره شهدا را برگزار کند.

بعداز آقای صفوی، سرلشگر جعفری فرمانده سپاه شدند که از قدیم بین من، ایشان و سردار همدانی رفاقتی وجود داشت، این موضوع نیز به ما در انجام کارهاخیلی کمک کرد از طرفی در طول این مدت دوستان عجله داشتند، فشار می‌آوردند و می‌گفتند که مردم منتظرند تا کنگره برگزار شود اما سردار همدانی مقاومت می‌کرد و می‌گفت “برنامه‌ای باید اجرا شود که در شان شهدا باشد و به یادگار بماند.”

نهایتا اجلاسیه کنگره به نحو بسیار با شکوهی برگزار ودر زمان اجرای آن، ۲۰ شب برنامه‌ای تحت عنوان شب‌های افتابی که کار نمایشی بسیار سنگینی بود اجرا شد. بعد از آن نیز به مدت چند شب در سالن ورزشی انقلاب صحنه‌های بازسازی شده از عملیات‌های دفاع مقدس به نمایش درآمد با اجرای این برنامه چند ماه استان درگیر این پروژه بود و پس ازبرگزاری کنگره نیزبرگزاری منظم و باقاعده یادواره شهدا شروع شد که در حال حاضر نیز با همان نظم ادامه دارد و در اصل برگزاری این یادواره‌ها نیز، دیگر یادگار ارزشمند سردار همدانی است.

بصیرت ایشان سبب شد در بزنگاه فتنه دچار تردید نشود/تواضع مهم ترین خصیصه شهید همدانی است/شهید همدانی از مصادیق بارز رحما بینهم بودند/در تلاش بود به جوانان بفهماند می‌توانند به خصایص شهدا دست یابند

سردار مظاهری با تبیین شخصیت شهید همدانی گفت: سردار از بصیرت بسیار بالایی برخوردار بودند که این بصیرت بالای ایشان سبب شده بود در بزنگاه فتنه دچار شک و تردید نشود.

سال گذشته برای مردم دارالمومنین و دارالمجاهدین همدان سالی عجیب بود سالی که مزین به حضور شهدای گمنام شد و پس از آن با شهادت شهدای مدافع حرم از جمله حبیب سپاه ،سرلشگر پاسدار شهید حسین همدانی بار دیگر روزهای حماسه، در یاد شیر مردان و شیرزنان خطه الوند زنده گشت.

مردی که تشییع با شکوهش، در همدان نشاند دهنده عظمت شخصیت و جایگاه وی در نزد مردم بود، حالا یک سال است که از شهادت این بزرگ مرد عرصه حماسه، کهنه سرباز میدان‌های نبرد می‌گذرد  و ما در آستانه اولین سالگرد شهادتش پای صحبت‌های یاردیرین عزیزسفر کرده خود نشسته‌ایم تا بیش از گذشته برای ما درباره کسی بگوید که بعد از شهادتش نیز گمنام مانده است.

سردار جعفر مظاهری از فرماندهان دفاع مقدس است که در سال‌های پس از جنگ نیز با پذیرفتن مسئولیت‌های متعدد مانند فرماندهی لشگر انصار الحسین(ع)،فرماندهی سپاه استان همدان ،جانشینی فرماندهی قراره نجف و … بیش از دیگران فرصت همراهی، هم نشینی و رفاقت با حبیب سپاه را داشته است آنچه پیش رو دارید پس از انتشار بخش اول و دوم این گفت و گوی اختصاصی که در آن به تبیین ابعاد نظامی و فرهنگی سردار همدانی پرداخته شد  بخش سوم بیان ابعاد شخصیتی ، رفتاری وی از نگاه ردار مظاهری در “فرمانده به روایت فرمانده” است:

تواضع مهم ترین خصیصه شهید همدانی است

 شهید همدانی در بعد رفتار دارای جه ویژگی‌هایی بودند؟

مظاهری: مهمترین خصیصه ایشان تواضع بود که این ویژگی ایشان با دیگر فرماندهان و مسئولین قابل قیاس نیست. هیچ درجه و جایگاهی شکل برخورد ایشان را عوض نکرد  و در همه حال رفتار ایشان در تمام مدتی که مسئولیت‌های مختلفی را برعهده داشتند یکسان بود. ایشان نسبت به مردم و نیروهای تحت امرشان متواضع بودند و به همه احترام می‌گذاشتند. خود را پائین‌تر از همه قرار می‌دادند و همین ویژگی ایشان باعث شد که خداوند متعال به ایشان عزت داده و بالاترش ببرد.

ایشان اصلا به پست ،مقام، جایگاه و مسئولیت اهمیت نمی‌ دادند. معمولا افراد دوست دارند به هر دلیلی روز به روز ترقی کنند و به مقام بالاتر برسند. اما از نگاه من تنها کسی که جابه جایی‌ها و تغییر مسئولیت‌ها چه از بالا به پائین وچه از پائین به بالا برایش مهم نبود شخص شهید همدانی بود. به عنوان مثال ایشان چند سال فرمانده لشگر بودند بعد مقامش بالاتر رفت و معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی و سپس جانشین نیروی مقاومت بسیج شدند،اما به دلیل برخی حوادث که حضور ایشان را در لشگر ۲۷ محمد رسول (ص) ضروری کرد، بدون ناراحتی قید این مسئولیت‌ها را زدند و در آنجا حاضرشدند و علاوه بر این در جلسه معارفه فرماندهی لشگر ۲۷ گفتند”فرمانده این لشگر حاج احمد متوسلیان است و من به عنوان جانشین ایشان انجام وظیفه می‌کنم تا ایشان برگردد”.

برخی احوالات و خصایص در انسان‌ها قابل رشد هستند  و با تجربه و کارها می‌توان آنها را ارتقا داد ولی ویژگی‌های بیان شده درباره شهید همدانی در ذات ایشان ریشه داشت. تواضع و بی تفاوتی نسبت به دنیا با درس خواندن ایجاد نمی‌شود و نیازمند اتصال خاص بین انسان و خداوند است برخی این ارتباط با خداوند را حفظ کرده و برخی خراب می‌کنند. سردار همدانی این ارتباط با خدا، محاسن و ظرفیت‌ها را در خودشان تقویت می‌کردند. در اصل پست و مقاوم برای سردار همدانی وسیله‌ای برای خدمت کردن بود نه چیزهای دیگر.

شهید همدانی از مصادیق بارز رحما بینهم بودند

  ارتباط ایشان با مردم چگونه بود؟ 

مظاهری: سردار بیش از حد مردم را دوست داشت و به آنها عشق می ورزید. مردم مدار بود و بین خود و آنها فاصله نمی‌انداخت، با همه اقشار جامعه ارتباط داشت ونوع مسئولیت ایشان سبب گزینش یک قشر نمی‌شد به همین دلیل با همه تیپ آدم ارتباط داشت ایشان مثل آهن ربا بودند و با جاذبه‌ای که داشتند افراد را به سمت خود می کشاندند.

 شهید همدانی از مصادیق بارز رحما بینهم بودند و این دوستی و محبت ایشان نسبت به مردم دایره وسیعی داشت که جمع زیادی را در بر می گرفت.

ایشان از دو بعد با مردم در تماس بودند یکی همان قائل نشدن حریم برای قشرهای مختلاف مردم و ارتباط با همه اقشار جامعه بود که حضور اقشار مختلف مردم در مراسم تشییع پیکر ایشان موید این موضوع است و دیگر اینکه ایشان کارشناس رفتار بودند و به راحتی با همه، گروه‌های سنی ارتباط بر قرار می‌کردند. سردار برای شرکت در یادواره شهدا به دورترین نقاط سفر می کردند در حالیکه ممکن بود در جلسه خود ما یا مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت حاضر نشود.

ایشان فرد ساده زیستی بودند چون خودشان از قشر محروم جامعه بودند هیچ وقت از آن وضعیت خود را جدا نکردندو سعی می کردند تعادل را در زندگی خود و خانواده شان رعایت کنند برایش مهم بود در کجا زندگی می کند ماشینش چه باشد، تلاش می‌کرد خودروئی داشته باشد که قشر متوسط مردم از آن استفاده می‌کنند مثلا ایشان زمانی نه چندان دور تقریبا همین ۸ سال پیش خودروی فولکسی که مدت ها است از رده خارج شده است، داشتند اما این موضوع اصلا برایش مهم نبود.

در تلاش بود به جوانان بفهماند می‌توانند به خصایص شهدا دست یابند

  از ارادت ایشان به خانواده شهدا و ایثارگران بگوئید ؟

 مظاهری: ایشان به معنای واقعی کلمه ارادتمند به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران بودند خود را بدهکار آنها می دانستند. به دنبال حل مشکلاتشان بود و نمی‌توانست ظلم به آنها را تحمل کند به همین دلیل با تمام توان مقابله می‌کرد ایشان زمانی تعبیری را به کار می بردند که اوج اخلاص ایشان را نسبت به این قشر بیان می‌کرد.  در زمان فتنه ۸۸ زمانیکه اغتشاشات به اوج می رسید،اوضاع سخت می شد و به ایشان فشار می آورد به افرادش می گفت برویم سراغ امامزادگان عشق، بعد به آسایشگاه ثارالله رفته و سری به جانبازان می‌زدند و از آنها می‌خواست برای سرو سامان گرفتن اوضاع کشور دعا کنند. وی اعتقاد داشت چون جانبازان به خدا نزدیک هستند می‌توانند از ما دستگیری کنند.

 ایشان با خانواده  شهدا ارتباط نزدیکی داشت، ما محفلی به نام “محفل عرفانی یاد یاران” داشتیم که هر هفته به منزل خانواده یکی از شهیدان می‌رفتیم. در این مجلس هر کس خاطره‌ای از شهید می‌گفت و وقتی نوبت به خانواده خود شهید می‌رسید شهید همدانی  فضا را از حالت رسمی خارج می‌کرد، خیلی صمیمی به آنها می‌گفت مثلا از شیطنت‌های فرزند شهیدتان بگویید.ایشان با این کار ارتباط نسل جوان با خانواده شهدا را بیشتر می‌کرد و دنبال این بود که به جوانان بفهماند شهدا افراد دست نیافتنی نیستند  وآنها هم می‌توانند به خصایص شهدا دست یابند.

  سردار همدانی در عرصه اجتماعی اقدام به ایجاد موسساتی کردند در باره این موضوع توضیحی ارائه دهید.

مظاهری:سردار همدانی با مشاهده مشکلات مردم و ایثارگران  به ویژه در بخش مالی ،موسسه قرض الحسنه عدل اسلامی در همدان را ایجاد کردند. مقر اصلی این موسسه در کرمانشاه بود که شعبه ای ازآن با صحبت های سردار همدانی به همدان منتقل شد وبعدا طی مراحلی این شعبه در همدان به استقلال رسید . این موسسه در همدان با کارمزد ۴ درصد به افراد متقاضی وام اعطا می‌کرد که به مرور مقدار کارمزدش کاهش یافت و تا جایی پیش رفت که تصمیم گرفته شد به برخی افراد متقاضی که مشکل حاد مالی داشتند برای وام اعطایی کارمزدی را دریافت نکند. ارائه خدمات کم نظیر این موسسه به مردم سبب شد بانک‌ها و موسسات مالی دیگر نتوانند این وضعیت را تحمل کنند بنابراین شایعه کردند که هیئت مدیره موسسه عدل اسلامی پول‌های مردم را برداشته و به خارج از کشور فرار کرده‌اند در حالیکه همه ما در همدان بوده و جای خود را به دادگستری اعلام کرده بودیم. این برنامه، توطئه‌ای برای به زمین زدن عدل اسلامی بود که به لطف خدا وکمک‌های مردم از آن عبور کردیم. ۲ سال بعد از این اتفاق،با همراهی سردار همدانی و سایر دوستان موسسه خیریه ثارالله (ع) را تشکیل دادیم که این موسسه در حال حاضر فعال است و به افراد نیازمند کمک می‌کند.

 این بخشی از کارهایی بود که سردار به صورت تشکیلاتی با دوستان خود انجام می‌داد اما ایشان کارهایی را نیز به صورت انفرادی انجام می دادند که بعد از شهادتشان ما از آنها مطلع شدیم. در این بخش، ایشان مستقیم با نیازمندان در ارتباط بودند و به آنها کمک می‌کردند.

بصیرت بالای ایشان سبب شد در بزنگاه فتنه دچار شک و تردید نشود

  سردار همدانی در بعد سیاسی دارای چه ویژگی‌هایی بودند؟ 

مظاهری: سردار از بصیرت بسیار بالایی برخوردار بودند که این بصیرت بالای ایشان باعث شده بود در بزنگاه فتنه دچار شک و تردید نشود. ایشان می‌گفت” برای اینکه در این گونه مسائل راه را گم نکنید برای حرکتتان باید قطب نما داشته باشید که در این زمینه قطب نمای سیاسی شما راه شهدا و ولایت فقیه است” به همین دلیل نیز خودش در مسائل مختلف و فتنه‌ها دچار شک و دو دلی نمی‌شد در قائله کردستان که چریک‌های فدایی خلق، منافقین و سایر گروه‌ها با شعارهای زیبا جلو می‌آمدند تا افراد را جذب خود کنند افراد با بصریتی مانند شهید همدانی که می‌فهمیدند آنها دنبال چه هستند به روشنگری مردم می‌پرداختند. در فتنه سال ۸۸  که امتحان بسیار سختی برای مردم و مسئولین بود نیز  ایشان راه را گم نکردند ،در آن سال که حق و باطل خلط شده و نمی‌شد به راحتی این دو را از هم تشخیص داد شهید همدانی بر اساس همین بصریتی که داشت پا به عرصه گذاشت و علی رغم اینکه خیلی ها به او می گفتند وارد میدان نشود فضا را مدیریت کرد.

برخی معنای بصیرت را عمل به گفته ولی فقیه می‌دانند اما جمعی از دوستان که به دیدار رهبر انقلاب رفته بودند می‌گفتند” رهبر انقلاب  با طرح این سوال که بصیرت چیست؟فرموده بودند” منظور من از بصیرت این است که  در جایی که دسترسی به ولی فقیه ندارید بدانید اگر رهبری در آن  شرایط بود چه می‌کرد”  و شهید همدانی از این بصیرت برخوردار بود و اگر افراد جامعه می‌خواهند بصریت داشته باشند باید به این مرحله برسند.

ایشان از قید و بند مادیات به طور کامل رها شده بود

  از حالات معنوی ایشان هم اگر نکته‌ای مدنظر دارید بیان کنید؟

مظاهری:ایشان به تمام معنا متعبد بود، کوهی از اخلاص بود در واقع هر کاری می‌خواست انجام دهد اول ملاک را بر این می‌گذاشت که این کار خالص برای رضای خدا هست یا نه ؟ و کارهایش را بر این اساس پیش می‌برد.

 ایشان از قید و بند مادیات به طور کامل رها شده بود واین مباحث مانعی برای پرواز ایشان نبود. سردار همدانی در برنامه آخر مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت همدان که قبل از شهادتشان برگزار شد در سخنرانی خود به جای ما، خداوند و شهدا را خطاب قرار داد و هیچ کس را نمی‌دید. من هر چه بگویم نمی‌توانم کلماتی به کار ببرم که بتوانم به طور کامل عرفان و تعبد و معنویات وی را بیان کنم.

تنها می‌توانم بگویم خداوند جواب آن همه صداقت، پاکی و اخلاص وی را با شهادت در راه خودش به ایشان داد و او را در ۶۵ سالگی  با عنوان بلند شهادت به نزد خود فراخواند.

  سخن پایانی؟

مظاهری:از شما تشکر می کنم که برای ترویج  ویژگی‌های رفتاری  و شخصیتی سردار شهید حسین همدانی تلاش می‌کنید.

اخبار مرتبط

لینک کوتاه: http://hamedanestan.ir/?p=9481