دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۲ ب.ظ
جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با اجرای ۹ نمایش در همدان کلید خورد
بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان روز دوشنبه و در نخستین روز از آغاز کاری خود با اجرای ۹ اثر نمایشی در شهر همدان کلید خورد.

این نمایشها در پنج سالن اصلی و سه پلاتو به روی صحنه می روند و نمایش های خیابانی نیز در سه سانس در محوطه مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی اجرا می شود.
*** نمایش مرز به کارگردانی و نویسندگی جعفر مهیاری در سه سانس در سالن اصلی آوینی شهر همدان، محصول مشترک ایران و آلمان در مدت ۵۰ دقیقه اجرا می شود.
«مرز» نمایشی بی‌کلام و متکی بر حرکت است که روایت‌گر درگیری دو گروه است که بر سر مرز زمین‌های خود در ستیز هستند اما در اتفاقاتی سرانجام میان‌شان صلح و دوستی برقرار می‌شود.
در این نمایش به نوعی ماهیت و ضرورت وجود مرزها از اساس به چالش کشیده می‌شود و با ترکیب نور، موسیقی، لباس، دکور و بازی بدنی بازیگران و با رویکردهای پرفورمنس آرت به صحنه خواهد رفت.
*** نمایش های کلوچه های خدا به کارگردانی آرش شریف زاده نیز از اجراهایی است که در سالن تئاترشهر، به اجرا در می آید.
در این داستان، خرس کوچولو از خواب زمستانی بیدار می شود و همه جا را سرسبز می بیند و تصمیم می گیرد از خدا به خاطر این همه زیبایی تشکر کند ولی نمی داند که چگونه این کار را انجام دهد تا اینکه کلاغ به او می گوید…

*** گیسوانی برای پرواز به کارگردانی روشنک کریمی از دیگر نمایشنامه هایی است که امروز در سالن اصلی بوعلی به اجرا در می آید.
این نمایشنامه با موضوع شاه و ملکه ای که سه دختر دارند و شرط ملکه شدن داشتن بلندترین گیسوان است که دو ندیمه، دو خواهر بزرگتر و ملکه خواهر کوچکتر را برای این رقابت آماده می کنند؛ اما…

*** نمایش پس لرزه به کارگردانی محمد اسماعیل از جمله نمایشنامه هایی است که در پلاتو مجتمع بوعلی به روی صحنه می روند.
قصه این نمایش به سه نوجوان اختصاص دارد که با تضاده، طرز فکر و نیازهای متفاوت دست و پنجه نرم می کنند و هر یک به شکل مختلفی دچار بحران هویت شده اند.
*** آروزهای کلاف های رنگی عنوان تئاتر لاله مالمیر از تهران است که در رده سنی خردسال در اولین روز جشنواره در پلاتو عبادی برای علاقه مندان به تئاتر اجرا می شود.

*** همچنین در سالن فجر نیز نمایش خیمه قمرخانوم کاری از بهناز مهدیخواه در سه سانس به اجرای عمومی گذاشته می شود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است:عماد پسر مرشد اسد، پا خیمه‌ای قدیمی قمر خانم است که بعد از گذشت ده سال به دیدن قمر خانم می‌آید و به بهانه دادن دایره زنگی که پیش پدرش مرحومش به امانت مانده بود سراغ قمر خانم و عروسک‌های خیمه را می‌گیرد…با آدرسی که دارد سر از یک خانه دو طبقه در می‌آورد .. نه قمر خانم و نه عروسک‌ها او را به یاد نمی‌آورند، عماد مجبور می‌شود خاطرات گذشته را برایشان مرور کند…

*** به خاطر مروارید عنون دیگری از نمایش های جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان است که به کارگردانی نساء بخشی در سالن مهدیه به روی صحنه می روند.
همچنین در ادامه اجراهای روز اول دو نمایش خیابانی به نام های این همه من و سورپرایز در ساعت های ۱۵ و ۱۶ در محوطه مجتمع آوینی برای علاقه مندان تئاتر خیابانی اجرا خواهد شد. بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان که مراسم افتتاحیه آن شامگاه امروز دوشنبه برگزار می گردد تا ٢٧ آذر ماه در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، با اجرای ۳۶ گروه نمایشی داخلی و ۱۴ گروه نمایشی از کشورهای خارجی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

لینک کوتاه: http://hamedanestan.ir/?p=9467