شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۹ ب.ظ
پایی که از دست رفت/ سرنوشت تلخ یک کارتن‌خواب در همدان!
سرگردانی بیمار کارتن‌خواب در همدان به خاطر سوء تدبیر برخی از مسوولان، منجر به قطع هر دو پای او خواهد شد!

سرمای ناگهانی و شدید در همدان از چند هفته پیش موجب شد تا موج رسانه‌ای برای حمایت از افراد کارتن‌خواب راه بیفتد چراکه در همدان گرمخانه یا محل مناسبی برای نگهداری از بی خانمان‌های شهر وجود نداشت.

پس از این موج رسانه‌ای شهرداری همدان محلی را برای کارتن خواب‌ها در نظر گرفت که چندان شرایط مناسبی نداشت چراکه چندین بار درگیری و مسائلی از این قبیل در این گرمخانه رخ داده بود.

روز گذشته بحثی در فضای مجازی عنوان شد که بر اساس آن یک فرد کارتن خوابی که هر دو پای او به دلیل سرمازدگی یخ زده بوده، از سوی اورژانس به گرمخانه شهرداری منتقل شده و دو شب در این گرمخانه بدون حتی ذره‌ای مراقبت به حال خود رها شده است.

این کارتن خواب « ر- ه» نام دارد حدود ۵۰ ساله است و اهل تهران؛ با اورژانس از پلیس راه همدان ـ قزوین به همدان منتقل شده است.

این فرد که بیماری قند خون هم دارد، ابتدا به بهزیستی برده شده اما بهزیستی بیمار کارتن خواب را نپذیرفته در نهایت اورژانس او را به گرمخانه شهرداری منتقل کرده است.

مسؤولان گرمخانه نیز تماسی با بهزیستی گرفته و درخواست انتقال بیمار به بهزیستی را دارد که بهزیستی اعلام می کند به دلیل اینکه بیمار اکنون دارای عضو است ما این فرد را قبول نمی کنیم؛ جای تعجب است که دستگاهی باید منتظر بنشیند تا فردی معلول شده و بعد او را پذیرش کند؟!

این فرد با دستور دادستانی به بیمارستان سینا منتقل می‌شود که پزشکان پس از معاینه تشخیص می دهند هر دو پای او سیاه شده و باید قطع شود؛ بیمارستان سینا نیز از قبول بیمار سرباز می‌زند و در نهایت کارتن خواب بیچاره به بیمارستان بعثت منتقل شده و در آنجا بستری می شود.

از آخرین باری که جورابش را از پایش درآورده، پنج ماه می‌گذرد؛ درست است که به بیماری قند خون مبتلاست اما علت اصلی سیاه شدن پای او سرمازدگی شدید عنوان شده است.

بیمار به پزشکان گفته که در گذشته نیز پای او دچار سرمازدگی شده اما بعد از گذشت ۳۰ روز بهبود یافته و اگر در این حالت بماند ۳۰ روز دیگر خوب می شود، او امید به بهبود خود دارد اما طبق گفته پزشک بیمارستان در صورت عدم اعلام رضایت بیمار باز هم پای او قطع خواهد شد چون چاره‌ای نیست!

خبرنگار خبرگزاری فارس در راستای پیگیری موضوع با فرماندار شهرستان همدان و معاون سیاسی ـ امنیتی استاندار همدان تماس گرفت.

فرماندار همدان در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در رابطه با موضوع کارتن خواب مطرح کرد که از فردا صبح تماس بگیرید تا پس از کسب اطلاع پاسخ دهیم!

محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان نیز در پاسخ گفت اجازه دهید پیگیری کنم پاسخ می‌دهم.

اما نکته قابل توجه این است که اورژانس چرا بیمار را به جای انتقال به بیمارستان به بهزیستی و سپس گرمخانه شهرداری برده است! مگر وظیفه اورژانس مداوای بیماران نیست و نباید نجات جان انسان ها برای اورژانس در اولویت قرار داشته باشد؟

کوتاهی دستگاه های متولی موجب شده تا فردی پای خود را از دست بدهد در حالی که اگر کمی دلسوزی و مسؤولیت‌پذیری در مسؤولاناین دستگاه وجود داشت ممکن بود از وقوع این اتفاق پیشگیری شود.

قطع پای این فرد کارتن خواب نه تنها مشکلی از مشکلات او را حل نمی‌کند بلکه به مشکلات او اضافه خواهد شد و شاید در این زمان بهزیستی او را به عنوان معلول قبول کند، البته اگر بهانه همدانی نبودن او را مطرح نکند!

فارس

اخبار مرتبط

لینک کوتاه: http://hamedanestan.ir/?p=9417